Elektrostatik Toz Boya Nedir

Elektrostatik toz boya içerisinde sıvı olmayan metal veya diğer iletken yüzeylere uygulanan solvent içermeyen çevre ile dost dekoratif ve fonksiyonel bir kaplama (boya) türüdür.

Elektrostatik Toz Boya Tarihçesi

Toz boyanın ortaya çıkışı genellikle, 1960-70'li yıllarda çevresel ve ekolojik duyarlılığın ortaya çıkışıyla bağdaştırılır. 1966 yılında Los Angeles'ta yürürlüğe konan bir yasa, boyaların ekolojik yönünü göz önüne alan ve kısıtlayan ilk yasadır.

1964 yılında ilk epoksi toz boyalar Avrupa pazarına çıkmış ve hızla yayılmaya başlamıştır.

Aynı dönemde elektrostatik toz boya uygulama sistemi Fransa'da geliştirilerek piyasaya çıkmıştır.

Toz Boya 1970 li yıllarda Dünyada çapında kabul görerek büyüme sürecine girmiş ve günümüze kadar hızla teknolojik gelişimini sağlamıştır.

Elektrostatik Toz Boyanın Uygulanışı

Başarılı elektrostatik toz boya sistemlerinde ön koşul yüzeylerin temiz ve kirden arındırılmış olmasıdır. Yüzeylerin kirli olması kaplamada estetik bazı kusurların oluşmasına, kaplama ve malzeme yüzeyi arasında yapışmada zafiyetler olmasına sebep olmaktadır. Yüzeylerde en çok rastlanan kirler; yağlar, yüzeydeki paslar, preslerden çıkan metal tozları ve genel olarak yüzeye yapışık olan ve olmayan tüm taneciklerdir. Tek başına temiz bir yüzey korozyonu önlemeye yeterli değildir. Korozyondan korumak için boyanacak parçanın türüne göre bazı kimyasal ön işlemler tercih edilmesi şarttır.

• Yağ Alma
• Kromatlama
• Demir Fosfatlama
• Çinko Fosfatlama

Gerekli kimyasal ön işlemler uygulandıktan sonra boyanacak parça boya kabinine alınır ince elektrostatik toz boya partiküllerinin toz boya için üretilmiş olan özel tabancasından geçerken (-) yükle yüklenmesi ve boyanacak malzemenin de topraklanmış olması nedeniyle statiklenen boya, malzemeye yapışır.

Partiküllerinin hepsi aynı yükle yüklendiği için birbirini iterek homojen bir şekilde tüm yüzeye dağılması sağlandıktan sonra malzeme kürleme için 200 °C – 240°C ' lik fırına alınır boyanın kürlenme özelliğine göre fırında belli bir dakika bekletilir bekleme aşamasında elektrostatik toz boya eriyerek ( kürlenerek ) malzemenin yüzeyini istenilen renkte düzgün ve dayanıklı bir şekilde kaplar. Kaplanan malzeme kürlenme fırınından soğuma hattına alınarak kullanıma hazır hale getirilir.

Elektrostatik Toz Boya Tercih Edilmesinin Sebepleri

• Elektrostatik toz boya ekolojik yönüyle çevreye duyarlıdır,
Elektrostatik toz boya geniş renk seçeneklerine sahiptir
• Düzgün ve Parlak yüzey kalitesi,
• Korozyona dayanıklılık,
Elektrostatik toz boya kimyasal etkilere karşı dayanıklıdır,
• Darbelere karşı mükemmel bir direnç göstermesi sebebiyle günümüzde birçok farklı sektör tarafından tercih edilmektedir.

Toz Boya Foto Galeri